Jak na to

GM 21 02 — 21 03 2008

„Vždy mě fascinovalo vytvořit něco, co není tak úplně vzdálené běžnému životu. Krása jakési obyčejnosti, jednoduchosti, něčeho nepostřehnutelného v denní rychlosti a shonu. Obvykle činnosti, nad kterými každý člověk stráví půlku svého života bez povšimnutí jejich výtvarné kvality. Umění, které vychází z kuchyňských koutů, vzniká v kutilských dílnách nebo zahrádkách.” Autorka citátu Magdalena Kwitkowska v podobně cizelované domácnosti nikdy skutečně něžila. Nejspíš i tato okolnost podmínila její fascinaci fenoménem kutilství. Prezentaci domácích zlepšováků v pozici výtvarných objektů lze chápat jako další z vizuálních ataků vůči „umění” odkazující až k duchampovské tradici.

Magdalena Kwiatkovska s tímto projektem v loňském roce diplomovala v atelieru Vladimíra Skrepla na pražské Akademii výtvarných umění. Jak autorka avizovala v textu své obhajoby, studium v tomto experimentálně pojatém atelieru malířství zásadně ovlivnilo její relativizování hodnoty či významu umění. Praktickým impulsem pro vznik této práce byla autorčina bezradnost a neklid na začátku finálního ročníku studia nad tématem diplomové práce: „Začátkem školního roku pod tlakem všeobecné a časté otázky: “Co děláš na diplomku?” jsem začala hledat nápad. Zvětšující se neklid mě nutil radit se se všemi okolo. Vzhledem k tomu, ze jsem se loňský rok zabývala technickými návody, jsem se začala poohlížet po návodech přímo se týkajících každodenních situacií. Nakonec jsem našla knížku Dobré rady pro každý den. Pokud jsou to rady pro každého, proč by nemohly fungovat i pro mou diplomovou práci?”

Výstava dobrých rad pro domácnost je mírně sarkastickou hrou s de-kontextualizací předmětů denní potřeby. Tvoří ji instalace a fotografická dokumentace praktických návodů typu „jak na rozlitý tuk“ nebo „jak zabránit osychání uzenin“. Výběr rad je pro každou výstavní instalaci jedinečný, resp. proměnlivý s ohledem na roční období, kdy probíhá výstava. Projekt Jak na to je na výstavě v Galerii mladých aktualizován o rady, které autorka získala -příhodněji řečeno „sehnala“- na svém právě probíhajícím studijním pobytu v Londýně. V jistém ohledu tedy výstava nabízí i „etnografické“ srovnání české kutilské kultury s anglickou.

Jan Zálešák

Foto: misad@volny.cz