ČÍTÁRNA AGD1

Galerie mladých 13 05 — 20 06
vernisáž — 12 5 2015

9°11’11.6″N 16°35’18.1″E

Kolektivní výstava studentů Ateliéru grafického designu 1 Žanety Drgové a Lukáše Kijonky z Fakulty výtvarných umění VUT v Brně mapuje grafický design v tzv. “exotických” nebo “rozvojových” zemích s ohledem na tamní sociální a kulturní specifika. Východiskem tohoto zadání je hledání těch témat, která my v relativním blahobytu a pohodlí obvykle přehlížíme nebo které se k nám ani vůbec nedostanou. 

Pohled na pro nás atypické prostředí pak nabízí možnost nezaujatého pohledu na vlastní fungování v “konvenční realitě” střední Evropy. Dozvíte se, jaká pravidla mají Bhútánské vývěsní štíty, jak se pašuje grafický design do Severní Korey, jak vypadá estetika metalových kapel v Africe, jak se mění vizuál knižních obálek v závislosti na kontextu a místu vydání nebo jak kolonizace bortí sociální hodnoty obyvatel Mikronésie. 

Zjistíte, že je Jeepney symbolem pop-artu na Filipínách, zda je možné vytvořit orientační systém brazilských favel, co dokumentuje Kumawood v Ghaně, co to jsou Narcomantas v souvislosti s fungováním mexických gangů a mnohé další.