Projekt rezidence určený pro zahraniční umělce*kyně v městské části Brno-Sever byl založen s cílem vytvořit prostor pro tvorbu, reflexi a interakci současných umělců*kyň s místní komunitou a prostředím. Vítáme rezidenty*tky, kteří se věnují výtvarnému umění, avšak ve své tvorbě hledají mezioborové přesahy: zabývají se např. pohyblivým obrazem, performance, literaturou, audiem a pojímají výtvarné umění intermediálně. Podporujeme diverzitu a inkluzi a vítáme umělce z různých kulturních a geografických prostředí. Během 2-3 týdnů, kdy rezidenti*ky dostanou k dispozici rezidenční byt a prostor k prezentaci své tvorby, poskytneme zároveň umělcům*kyním příležitost k hledání kontaktů a navazování spolupráce s kolegy, komunitami i institucemi v Brně. Naším cílem je vytvořit prostor, kde se budou moci umělci*kyně plně soustředit na svou tvorbu a zároveň se inspirovat místní kulturou a komunitou. Součástí rezidence je veřejný výstup a prezentace práce rezidenta*ky pro studentstvo vysoké či střední školy s uměleckým zaměřením.
Yeonwoo Chang
Umělkyně žijící v Drážďanech, Vídni a Soulu. Ve své umělecké praxi se zabývá fyzickými a duchovními otázkami, které překračují hranice historie, řemesel, kultury a přírody. Její nedávné práce ukazují na politický kontext řemesla prostřednictvím keramiky. Keramika se pro ni stála médiem, kterým reflektuje témata přírodních zdrojů, postkolonialismu a řemesla, jež vedou k diskurzu lokálního umění a současného umění v nezápadním kontextu.
Kolektiv Szaber (členstvo Wiktoria Kieniksman, Oliwia Rosa, Paweł Zięba, Sebastian Mikoś, Michał Maliński)
Kolektiv umělců sdružených kolem krakovské galerie Szaber působí od roku 2020 do současnosti. Jeho členové své tvorbě členové říkají: „Nekřičíme, když je špatně, spíš se snažíme krajíc chleba namazat z obou stran, abychom se ujistili, že spadne na zem. Vytváříme problematické výstavy pod rouškou čisté nonsensové estetiky a řídíme se systematičností, pokorou, dynamikou a hotovostí – tím posledním proto, aby bylo snazší držet se dříve zmíněných. Uzurpujeme si emoce a vykrádáme vše, co se dá unést. Dbáme na soudržnost vibrací, v rámci, který jsme si stanovili, jde nám i o lehkou romantiku na hraně.“
Dominika Sobolewska a Michalina Kostecka
Sobolewska působí jako umělkyně, kurátorka, výstavní designérka a akademická pedagožka - vedoucí laboratoře interaktivního prostorového designu na Fakultě architektury a designu interiérů, Akademie výtvarných umění a designu ve Vratislavi (PL). Je autorkou řady interaktivních instalací a experimentálních projektů věnovaných veřejnému prostoru. V její tvorbě je důležitý dialog mezi uměleckým dílem a divákem. Realizované objekty jsou často drobné architektonické formy, které vybízejí diváky k hlubší interakci.
Imreh Sándor
Pracuje jako výtvarník a pedagog, je zároveň zakladatelem a propagátorem výtvarného zinu, který se věnuje především kresbě. Zajímá se o kresbu jako způsob myšlení a zároveň pozorování prostředí prostřednictvím expresivní a subjektivní dokumentace. Pro své práce používá především médium papíru; často se v nich prolínají realistické prvky s redukovanými abstraktními formami v obrazech podobných kolážím. Tuto čistou, kontrastní obraznost aplikuje také na veřejná prostranství nebo zdi opuštěných budov, kdy často reflektuje aktuální události, fenomény popkultury nebo textové odkazy.