I já přetékám

Galerie U Dobrého pastýře 09 03 — 21 05
vernisáž — 8 3 2022

Přetékám. Mé touhy si vymyslely nové touhy, moje tělo zná neslýchané písně. 

Je načase uchopit, otočit, vykloubit a nechat explodovat status quo. Nechat se jím prostoupit, obsáhnout, vzít ho do svých úst, kousnout do tohoto jazyka svými vlastními zuby a vynalézt vlastní jazyk, do kterého se můžeme dostat. Oddat  se něčemu, o čem nevíme, jak to bude znít, dokud to nezazní. Nebát se znít nesprávně, když "správné" neexistuje. Hledat něco, co ještě není. Být prostorným, zpívajícím tělem, na které je naroubováno nikdo neví které já, více či méně lidské, ale živé díky proměně. Vzpurné těsto hnětoucí samo sebe. Musíme začít komunikovat skrze svá těla, vynalézt nedobytný jazyk, který rozbije přepážky, třídy a rétoriku, předpisy a kódy, musíme se ponořit, proříznout, dostat se za konečnou rezervu a otočit se. Musíme se zmocnit.

Volná parafráze Hélène Cixous: The Laugh of the Medusa.

 

Barbora Kleinhamplová představuje práce vztahující se k tématům moci a kolektivních traumat. Centrálním dílem výstavy je film Irresistible, jenž vznikl ve spolupráci s Mistress Velvet* a jehož vznik v roce 2021 Galerie TIC koprodukovala. Film otevírá prostor pro uvažování o BDSM jako o subverzivní sféře, pomocí které by se skrze jednotlivce mohla odehrát širší společenská změna. Mistress Velvet byla queer dominou z Chicaga (původem z Ghany), ale také absolventkou gender studies se zaměřením na Africkou diasporu. Práce v sexuálním průmyslu se stala součástí jejího akademického života. Klienti, kteří za Velvet přicházeli se ptali po své identitě a spolu s Velvet pak řešili, skrze feministickou černošskou literaturu, patriarchální útlak a reparace. Film je vizuálně-poetickým manifestem, který nahlíží hlavní postavu jako potenciální strůjkyni budoucí revoluce. Film se neplánovaně stal i poslední vzpomínkou na Mistress Velvet, jež bohužel v březnu letošního roku zemřela.

Film bude na výstavě doplněn o další vrstvy, s nimiž funguje v dialogu. Kromě staršího filmu MPEG Girl představující portrét pornoherečky Lídy a funguje v protikladu k radikálně emancipační pozici, kterou reprezentuje Mistress Velvet v Irresistible, zde Kleinhamplová představí také objekty a audioinstalaci, které přímo pro tuto výstavu vytvořila. Audioinstalace vznikla ve spolupráci s Theou a Lucky.


*Mistress Velvet používala zájmena she/they, v češtině volíme ženský rod v angličtině: they.