NA VLNÁCH FANTAS – OCEÁNU

Galerie TIC 30 11 — 30 11
vernisáž — 13 10 2016

Ve výstavním prostoru tzv. “Černé díry” se letos objevují loutky, kulisy a další předměty spjaté s geniem loci divadla Říše loutek.  Říše loutek není pozoruhodná jen jako jedna z nejstarších loutkových scén u nás (vznikla v roce 1920), která navíc skoro celou existenci sídlí v budově Městské knihovny v Praze (od roku 1928), ale také jako moderně pojatá scéna vybudovaná svým principálem Vojtěchem Suchardou. Kromě nárazových návštěv filmových profesionálů, kteří v Říši loutek natáčeli např. sekvence pro film Její princ, záznamy pro Aktualitu, či v 60. letech krátký film Petra Schulhoffa, aj., je spjatá ještě s fenoménem úzkého filmu. 

Právě tady totiž filmařská dvojice Šmejkal-Zahradníček získala prostor pro improvizaci a nezbytné technické vybavení, ale také potřebné asistenty, technické spolupracovníky a  představitele rolí pro své krátké filmy. Architektonické řešení expozice od Oldřicha Moryse není jen zvídavým periskopem do historie divadla ale i hlubin fantazie. U příležitosti výstavy bude uveden desetiminutový morytát Osudná bedna, inscenovaný jako stínohra, jenž náleží do současného repertoáru Říše loutek.

Vernisáž v rámci slavnostního zahájení festivalu B16

Osudná bedna (10 min)

13. 10. 2016 ve 20.00 a 21.00 h 
Režie: Hana Zezulová

Výprava: Alena Galambicová

Hrají: Anita Ešpandrová, Kristian Kašpar a Barbora Zezulová
Co se stane, když se láska nestřetne s pochopením rodiny? Klasický krvavý masakr! Kde však uklidit mrtvoly? Divadelní text vychází z anonymní hry z konce 19. století.