ŠKŮDCI

Galerie mladých 05 03 — 15 04
vernisáž — 4 3 2014

Eva Jaroňová je multimediální umělkyně, která se věnuje malbě, kresbě, hudbě v kapele ◊►≈ a performance v projektu SITCOM. Ústřední motiv její tvorby je boj dobra se zlem, a z něho pramenící různé způsoby smrti a apokalyptické vize. Komiksové a kresebné zjednodušení sice užívají černý humor, ale obsahově reagují na zásadní problémy jako jsou genetické mutace, sociální a klimatické změny a s tím související psychické problémy jednotlivců. 

V rámci prolínaní, mixování či samplování dochází u Evy Jaroňové v hudbě i ve výtvarném projevu k psychedelickým střetem třetího druhu, kdy se v lese docela přirozeně vynoří zombie nebo beruška v nadživotní velikosti. Série barevných akvarelů s beruškou, ptáky, bažinou a ženami v agonii zobrazuje sny a noční můry. Ve všech kresbách je jakýsi definitivní klid a hrobové ticho, které vychází ze statičnosti a zachycení okamžiku bodu zlomu, kdy se oběť, smíří s tím, co se děje. 

Ve všech motivech je díky všudepřítomné smrti a krve cítit dekadentnost, která se revitalizuje s aktuálními žánrovými přísadami béčkového hororu, pohádky a trashového sci-fi, a to v důsledku reakce na nové technologie, které naopak neguje užíváním těch zastaralých, například i tiskem průvodní autorské knihy na risographu.