Markéta Slaná je multidisciplinární umělkyně, která se ve své tvorbě pohybuje na pomezí grotesky a vznešenosti, postironického odstupu a enigmatického terénu digitální krajiny. Její praxe soustředěná do performance a instalace vytváří prostor, kde se snoubí pocity rozpolcenosti, otupující kadence doomcrollování a hledání smyslu. Slaná zároveň přijímá absurditu a všednost hyper-propojeného, ale zároveň odpojeného světa a nabízí nuancovanou reflexi složitosti moderní existence, kde se hledání smyslu, úspěchu a spojení stává obojím - hrou i hluboce prožívaným bojem.
Projekt Silent Scrutiny se skládá z videa, které je situováno do prostoru Vrchního soudu v Praze, jenž se stává pomyslnou stagí pro zkoumání symptomů současného kulturního neklidu. Soudní síň sama o sobě symbolizuje dynamické prostory, které zahrnují silné mezilidské a společenské interakce a vyznačují se jasnou hierarchií moci. Prostor je okupován čtyřmi osobami, které gesty naznačují šepot, přípravu na řeč, přísahu, či snahu (neúspěšně) hýbat nepoddajnou architekturou.
Protagonisté jakoby byly aktéry a zároveň pozorovateli, pomyslní NPCs (non-player characters), kteří uvízli v soudní síni, neustále se připravující na projev a vyprávění, k němuž ale nikdy nedojde. Video čerpá inspiraci z kolektivních zkušeností, internetové kultury, sdílených deníků, choreografické praxe autorky, principů disciplinace i emocionálního vyjádření. Jeho cílem je zachytit komplexní lyrickou situaci, která zkoumá osobní zranitelnost a zároveň zobrazuje bizarní situace jako prostředek k pochopení aktivních vztahů a společenských hranic.
Video, které svou (ne)performativitou symbolizuje byrokratické procesy, doplňuje instalace v nikách, jejímž ústředním symbolem je kancelářská sponka. Jedná se o banální, zároveň ale archetypální předmět (nejen) kancelářského prostředí, jehož úkolem je vypořádat se s chaosem okolí. Jeho rigidní funkce se však může kompletně proměnit, může být i zástupcem rebelie, hravosti nebo touhy po svobodě. Může se v rukách dívky, která proklouzává mezi skulinami pravidel, stát podvratným nástrojem, stírajícím hranice mezi dobrem a zlem.
Otevírá skříňky, zámky, tajemství, ale i otázky morálky, zločinu a trestu. Tato dívka žije na hraně, v mezním prostoru mezi legálním a nelegálním. V jejím světě je kancelářská sponka víc než jen nástroj k organizaci – je to klíč k tajemstvím, cesta na zakázaná místa a symbol vzpoury. Spojuje dva světy: ten oficiální, zákonný a skrytou, podvratnou říši, kde si dívky vytvářejí vlastní pravidla. Ať už jde o „klíčování“ aut nebo odstraňování RFID čipů ze značkového oblečení. Dívky jako ona si vytvářejí vlastní systémy, díky nimž se předměty denní potřeby, jako je kancelářská sponka, stávají součástí jejich arzenálu. Nejde jen o uklízení chaosu, ale i o otevírání dveří do omezených světů a vzdorování kontrole.
✰ Vibe: girlhood x bureaucracy x theft ♡
Je na čase nemít žádný program, je čas prostě jen vibovat. Vibe je to, co zůstává, když všechno ostatní už zmizelo.